Penzion a vinárna u Bednářů

692 01 Pavlov č. p. 165, Mobil: +420 607 108 450, Fax: 519 515 341, web: www.penziony.breclavsko.com, e-mail: penziony@breclavsko.com

Výlety na kole - Lednicko Valtický areál

 

Milovníky aktivního odpočinku nadchne Naučná vinařská stezka Valtice, kterou je možno projít pěšky nebo projet na kole!

 

Lednicko-valtický areál byl po staletí tvořen ruku v ruce Lichtenštejny a přírodou. Od roku 1996 je zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního bohatství UNESCO a ne nadarmo se mu říká „Zahrada Evropy“. Najdeme tu majestátné zámky, parky, záhony květin, romantické nábřeží Dyje, třpytivé hladiny rybníků, pokryté kobercem leknínů, provoněné louky a romantické stavby. Upravená krajina sahá za hranice naší vlasti až do rakouského Wilfersdorfu, kde stojí rodový zámek Lichtenštejnů. Ten lze označit za kolébku slavného a bohatého rodu.

 

Lednicko-valtický areál je atraktivní pro milovníky aktivního odpočinku. Křižuje ho spousta turisticky značených tras, které lze projít pěšky nebo projet na kole. Takzvané Lichtenštejnské stezky, které nás zavedou ke všemu krásnému, co tu po sobě knížecí rodina zanechala, měří víc než 90 km. Sportovci je zvládnou projet za jeden den, méně zdatným zabere pohodová projížďka dny dva.

 

Cyklistické stezky se klikatí také za rakouskými hranicemi. Abyste se v zahraničí neztratili, pořiďte si cyklo-mapu zdejší oblasti. Dostanete ji ve všech turistických informačních centrech regionu. Avšak budou-li mít zrovna zavřeno, nezoufejte: trasy jsou dobře značeny a na rakouských křižovatkách narazíte na dvojjazyčné nápisy.

Na cestě neuvidíte jen architektonické památky. Příkladem zdejší zachovalé přírody je lužní les na pravém břehu Dyje. Dříve tu Lichtenštejni chovali prasata (to se mu ještě říkalo „Kančí obora“), dnes jej křižuje naučná stezka. Oko cyklo-trempa potěší vzrostlé duby, jasany a habry; v uších mu bude znít šumění starých říčních ramen a tůní a nos potěší vůně vzácné květeny.

 

 

Cyklo-trasy

 

Trasa Obtížnost Délka Značení Turistické cíle Poznámka
Lichtenštejnská stezka na území Jižní Moravy * 39 km asfaltová cesta, červená a žlutá turistická trasa Valtice – Hlohovec – Lednice (Janův hrad) – Lednické rybníky – Nový dvůr – Tři Grácie – Svatý Hubert – Rendez-vous – Valtice Trasa vede většinou po rovině a je zaměřena na poznávání památek a přírodních krás Lednicko-valtického areálu.
Lichtenštejnská stezka na území Rakouska ** 24 km z Valtic k hranicím Lichtenštejnská stezka (částečně po červené turistické trase), v Rakousku Fürstenweg /pokračování Lichtenštejnské stezky, vedoucí Lednicko-valtickým areálem/ - Schrattenberg (na kole přístupné z Valtic) – Wilfersdorf Trasa vede přes hraniční přechod, nutný občanský průkaz nebo pas.
Valtický okruh ** 18 km cyklostezka Česko-rakouská příhraniční trasa, částečně po červené a modré turistické trase Valtice – Kolonáda – Úvaly – Sedlec – rybník Nesyt – Hlohovec - Valtice -
Česko-rakouská pohraniční cesta * 50 km cyklostezky 411, 43, 41, částečně po červené turistické trase (cyklostezka 5045) Valtice – Břeclav (Pohansko) – naučná stezka Lužní les – Janův hrad – Lednice – Lednické rybníky – Nový dvůr – Tři Grácie – Svatý Hubert – Rendez-vous - Valtice Většina trasy vede po rovině.
Z Lednicko-valtického areálu na Pálavu *** 25 km asfaltová cesta, cyklostezka 5043 Valtice – Hlohovec – Lednice – Nejdek – Bulhary – Pavlov – Nové Mlýny Část trasy vede kopcovitým terénem, po cestě řada kempů, možnost koupání.
Vysvětlivky – obtížnost
* relaxační projížďka
** pohodový výlet
*** náročnější cyklo-túra

 

 

Cykloturistika

Na jižní Moravu můžete přicestovat různými způsoby, třeba na kole. Použijte například některou z dálkových tras – nejstarší Greenways z Prahy do Vídně, která vede jižním pohraničím, Moravskou stezku, po níž přijíždějí cyklisté ze severu údolím řeky Moravy, anebo Jantarovou stezku, která zase spojuje Brno s Vídní. Čeká na vás kraj, který snad byl pro cyklisty stvořen a není divu, že zejména v rovinách jižní Moravy kolo dodnes platí za nejpoužívanější a nejoblíbenější dopravní prostředek. Požitek z jízdy na dvou kolech zpříjemňuje hustá síť regionálních cyklotras včetně unikátní a mimořádně oblíbené Moravské vinné stezky, na niž navazuje deset okruhů jednotlivými vinařskými oblastmi jižní Moravy a kde si přijdou na své jak vyznavači rovných cest, tak milovníci náročnějších cyklistických terénů.

 
Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies